Dauglaukio 10 vyro kapo planas: 1. Geležinis įmovinis kirvis; 2. Žalvarinė grandinėlė; 3–4. Emalio karoliai; 5. Emalio karolis; 6. Geležinis lazdelinis smeigtukas. J. Balčiūnas, 1983. Sudarė E. Jovaiša, 2020.

Dauglaukio 10 vyro kapas tolimame plane in situ. J. Balčiūnas, 1983.

Dauglaukio 10 vyro kapo radiniai: 1. Geležinis įmovinis kirvis; 2. Žalvarinė grandinėlė; 3–5. Emalio karoliai Lietuvos nacionalinis muziejus. K. Stoškaus nuotrauka, 2018.

Radinių aprašymas

  1. Geležinis įmovinis kirvis. Kirvio ilgis 14 cm; ašmenų plotis 5 cm; įmovos išorinis skersmuo 3,8 cm, vidinis skersmuo – 2,9–3 cm, gylis – 6,5 cm.
  2. Stiklinis (?) platėjantis į vieną galą tuščiaviduris cilindras, pagamintas iš rudo stiklo (?). Cilindro šonai puošti įlietomis balto emalio (?) stačiomis aplink einančiomis netaisyklingomis bangelėmis. Cilindro ilgis 2,2 cm, siauresniojo galo skersmuo 9–10 mm, platesniojo – 13–14 mm. Skylės, einančios išilgai cilindro, platesniojo galo skersmuo 6,5–7 mm, o siauresniojo – 4–5 mm. Cilindro sienelių storis 2,5–4 mm.
  3. Žalsvo skaidraus stiklo platėjantis į vieną galą cilindras su išilgai einančia skylute. Cilindro šonai puošti besivejančiomis apie jį lygiagrečiomis įstrižomis raudono emalio iki 1 mm pločio vijomis. Cilindro platesniojo galo skersmuo 10 mm, o siauresniojo – 8,5 mm. Cilindro ilgis 2,3 cm, išilgai jo centro einančios skylutės skersmuo 2,5–3 mm.
  4. Žalvarinės skardos cilindras, kurio vienas galas užkištas neaiškia ruda medžiaga, kiek panašia į emalį ar gintarą (?), o kitas galas užpildytas surūdijusios geležinės grandinėlės sukepusia mase. Cilindro skersmuo 1,3 cm, ilgis 1,2 cm; skardelės storis 0,5 mm.
  5. Surūdijusios susivijusios geležinės grandinėlės sukepęs gabaliukas su užsikonservavusiu prie jo audinio gabalėliu. Gabaliuko dydis 3,2x2x1,8 cm. Dar matosi kai kurių grandelių kontūrai. Grandelės apskritos, 7 mm skersmens, pagamintos iš 1,5 mm skersmens vielos. Antras žalvarinės grandinėlės 5,5 cm ilgio fragmentas. Grandinėlės apskritos, 6 mm skersmens, pagamintos iš trikampio pjūvio vielos. Vielos plotis 2,5 mm, storis – 1 mm.
  6. Geležinis lazdelinis sulūžinėjęs smeigtukas. Ilgis 9 cm; adatos ilgis 7 cm, skersmuo 3,5–4 mm; galvutės skersmuo 2 cm.

Dauglaukio plokštinis kapinynas,

Tauragės rajonas, 1983 metai,

10 vyro kapas,

150 – 220 metai po Kr.

Perkasos kv. B, C–1, 80–95 cm gylyje nuo dabartinio žemės paviršiaus ir iškart po senojo žemės paviršiaus sluoksniu, o iš dalies net ir jo apatinėje dalyje, atsidengė dalis tamsia su smulkiais angliukais žeme užpildytos kapo duobės. Norint atidengti visą kapą, perkasos V sienoje, ties kv. B, C–1, buvo padaryta 1m² išpjova. Buvo atidengta beveik visa išlikusi kapo duobės, orientuotos ŠR–PV kryptimi dalis. Kapo PV galas, (maždaug pusė viso kapo), buvo įstrižai nukirstas bulviarūsio (jau minėto kapo Nr. 9 aprašyme). Kapo dalis, apie 0,2 m², išlikusi prie bulviarūsio, buvo atidengta iškasus išpjovos P šone nišą (daryti išpjovą čia neleido aukščiau esančios storos netoliese augusio klevo šaknys).

Išlikusi kapo duobės dalis buvo iki 120 cm ilgio ir 80 cm pločio. Jokių griaučių liekanų kape aptikta nebuvo. Sprendžiant pagal įkapes (tarp kitų daiktų kape rastas kirvis – būdingas vyrų kapams įkapė) kape buvo palaidotas vyras. Vėlgi, sprendžiant pagal dalies įkapių padėtį (kituose kapinyno ištirtos dalies kapuose ginklai būdavo padėti prie mirusiojo galvos, o smeigtukai gulėdavo krūtinės srityje) mirusysis buvo palaidotas galva į ŠR, greičiausiai aukštielninkas. Rankų ir kojų padėtis neaiški, nes rankų kaulų pėdsakų nebuvo išlikę, o visas kapo duobės PV galas buvo nukirstas kasant jau minėtą bulviarūsį.

Kapo duobės ŠR gale gulėjo plokščias pilkas 26×23×8 cm dydžio akmuo, ant kurio, matyt, buvo paguldyta mirusiojo galva, arba kuris, galbūt, galėjo būti uždėtas ir ant mirusiojo galvos (tiksliau pasakyti sunku, nes jokių mirusiojo kaukolės pėdsakų kape neaptikta, o tamsių kapo duobės žemių dar šiek tiek buvo ir po akmeniu). Akmens PR pusėje (tuo pačiu, matyt, mirusiojo galvos kairėje) buvo įsmeigtas ašmenimis įstrižai į žemę geležinis įmovinis 14 cm ilgio kirvis 5 cm pločio ašmenimis, kiek pasviręs įmova į akmens (galvos) pusę. Apie 3,5 cm į PV nuo akmens, matyt, maždaug mirusiojo kaklo-krūtinės viršaus srityje gulėjo neaiškios paskirties nuskilęs į vieną pusę platėjantis tuščiaviduris iki 1,4 cm skersmens ir 2 cm ilgio juodai rudo stiklo cilindrėlis, kurio šonų paviršius puoštas balto stiklo netaisyklingai išsidėsčiusiomis stačiomis bangelėmis. Prie šio cilindrėlio gulėjo 1,2 cm skersmens ir 1,3 cm ilgio žalvarinės skardos cilindrėlis, kurio vienas galas buvo užpildytas sukepusiomis geležies rūdimis, o kitas – neaiškia rudos spalvos medžiaga (panašia į gintarą (?). Toje pačioje vietoje gulėjo ir susiraičiusios surūdijusios geležinės grandinėlės sukepęs 3×4 cm dydžio gabalėlis su išsilaikiusiu prikepusiu prie jo audinio fragmentu. 17 cm į ŠV nuo šių radinių, maždaug mirusiojo dešiniojo peties srityje, buvo aptiktas žalvarinės grandinėlės, sukabintos iš 0,6–0,7 cm skersmens grandelių, pagamintų iš trikampio skersinio pjūvio vielos, 5 cm ilgio fragmentas, 23 cm į PV (į mirusiojo kojų pusę) nuo jau minėtų cilindrėlių, maždaug mirusiojo krūtinės apačios srityje, skersai kapo, smaigaliu į ŠV, gulėjo sulūžinėjęs geležinis lazdelinis 8,5 cm ilgio smeigtukas. 10 cm į PR nuo šio smeigtuko, maždaug prie kairiojo mirusiojo šono, buvo aptiktas nuskeltais galais, kiek siaurėjantis į vieną galą iki 2,2 cm ilgio ir nuo 0,8 cm iki 1 cm skersmens neaiškios paskirties (matyt, karolis) cilindrėlis su išilgai jo einančia 0,2 cm skersmens kreiva skylute, pagamintas iš skaidraus vos žalsvo stiklo; cilindrėlio šonai buvo papuošti besivejančiomis apie jį spirale emalio juostelėmis. Daugiau jokių dirbinių kape nerasta. Kaip jau minėta, visas jo PV galas buvo suardytas kasant bulviarūsį.