Dauglaukio 39 moters kapo planas: A. Kapo duobės ribos; B. Ūkinės duobės riba; C–D. Medinio karsto likučiai. Radiniai: 1. Žalvarinis smeigtukas galvos dangai prie plaukų prisegti; 2. Žalvarinis galvos dangos papuošalas; 3. Vėrinys iš žalvarinių statinaitės formos žiedelių, gintaro ir emalio karolių; 4. Vėrinys iš žalvarinių lazdelės formos pakabučių; 5–6. Žalvarinės kūginiais galais antkaklės su pakabučiais; 7. Žalvarinis statinėlinis smeigtukas su kiauraraščiu pakabučiu ir žalvarinėmis grandinėlėmis. E. Jovaiša, 1986. Sudarė E. Jovaiša, 2021.

Dauglaukio 39 moters kapas in situ. E. Jovaiša 1986.

Dauglaukio 39 moters kapas in situ. E. Jovaiša 1986.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai: 1. Vėrinys iš žalvarinių lazdelės formos pakabučių; 2. Žalvarinis galvos dangos papuošalas; 3. Žalvarinės kūginiais galais antkaklės su pakabučiais; 4. Žalvarinis statinėlinis smeigtukas su kiauraraščiu pakabučiu ir žalvarinėmis grandinėlėmis; 5. Žalvarinė kūginiais galais antkaklė su pakabučiais; 6. Vėrinys iš žalvarinių statinaitės formos žiedelių, gintaro ir emalio karolių. Vytauto Didžiojo karo muziejus. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Moters iš Dauglaukio 39 kapo piešinys. Dail. Algirdas Remeikis, 1987.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. Vytauto Didžiojo karo muziejus. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. Vytauto Didžiojo karo muziejus. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinis galvos dangos papuošalas. Vytauto Didžiojo karo muziejus. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Vėrinys iš žalvarinių statinaitės formos žiedelių, gintaro ir emalio karolių. Vytauto Didžiojo karo muziejus. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinis statinėlinis smeigtukas su kiauraraščiu pakabučiu ir žalvarinėmis grandinėlėmis. A. Užgalio nuotrauka, 2011.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinis galvos dangos papuošalas. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Vėrinys iš žalvarinių lazdelės formos pakabučių. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Vėrinys iš žalvarinių statinaitės formos žiedelių, gintaro ir emalio karolių. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Dauglaukio 39 moters kapo radiniai. Žalvarinis statinėlinis smeigtukas su kiauraraščiu pakabučiu ir žalvarinėmis grandinėlėmis. Vytauto Didžiojo karo muziejus. V. Abramausko nuotrauka, 2019.

Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. K. Barišauskas, 2019.

Žalvarinė antkaklė kūginiais galais su pakabučiais. K. Barišauskas, 2019.

Vėrinys iš žalvarinių lazdelės formos pakabučių. K. Barišauskas, 2019.

Dauglaukio plokštinis kapinynas,

Tauragės rajonas, 1986 metai,

39 moters kapas,

220–260 m. po Kr.

0,73 m gylyje nuo žemės paviršiaus, kv. B10, C9, 10 atsidengė neryškus kapo duobės kontūro fragmentas, orientuotas R–V kryptimi. Kontūras buvo įžiūrimas tik Š kapo duobės pusėje. Tame pat gylyje atsidengė ir kapo radiniai. Iš griaučių galima buvo atsekti tik dešiniojo šlaunikaulio galvutės vietą. Sprendžiant iš kapo duobės orientavimo, radinių vietos, mirusioji, matyt, buvo orientuota į PR 98° kryptimi.

Įkapės:

R duobės pakraštyje, 5 cm nuo jos, įstrižai kapo ašiai ir įvija į PV rasta žalvarinė laiptelinė segė. Prie pat jos kojelės pabaigos atsidengė žalvarinio įvijinio antsmilkinio (?) fragmentai, kurie visai sunykę, ir paimti jų nepavyko. 0,55 m į V nuo duobės R pakraščio ir 0,15 m į P nuo Š duobės pakraščio rastas gintarinis karolis.

Tikrinant kapo duobės dugną, kuris buvo pasiektas 0,85 m gylyje nuo žemės paviršiaus, nei radinių, nei organinės medžiagos liekanų nerasta.

Dėl vadinamojo antsmilkinio. Gal jį reikėtų priskirti plaukų žiedams, kurie randami kituose Dauglaukio kapuose?

Radinių aprašymas

    1. Galvos dangos papuošalas, sudarytas iš maždaug 96 žalvarinių kvadrato formos plokštelių, kurių centre padaryta iškili sfera. Blogoji pusė padaryta iš trikampio pavidalo plokštelių, kurias perdūrus per audinį, buvo sutvirtinamos šios plokštelės (sulenkus jas, iš tų trikampėlių susidarydavo kvadratas). Plokštelių dydžiai apie 0,5´0,5, storis 0,1. Prie audinio pakraščio, vienodais tarpais, buvo išdėstytos dvigubos kilpinės įvijos, kurių kiekvienos L – 3,4, h – 2,5, įvijų skersmuo – 1,6. Padarytos iš stačiakampio pjūvio žalvarinės vielos. Prie audinio buvo tvirtinamos specialiais aštuoniukės formos žiedeliais. L – 1,1, plotis 0,5.
    2. Adata, žalvarinė, galvos dangai sutvirtinti. H – 9,5, plačiausioje vietoje skersmuo 0,2.
    3. Antkaklė, žalvarinė, kūginiais galais su pakabučiais. Lankelio dydis – 14,4´11,0. Lankelio skersmuo 0,4, kūgelių link palaipsniui plokštėja ir platėja, siekia 0,8 pločio. Lankelis nuo vidurio puoštas skersinių griovelių grupių raštu, o briaunos dar įmuštos įkartomis. Plotai tarp grupių puošti „akučių“ raštu, jas sudėliojant dviem eilėm po 4,8 vienoje grupėje. Kūgeliai – 1,4 skersmens ir 0,8 aukščio, ornamentuoti dvigubų griovelių raštu, kurie dalina kūgelius į vienodu lygiašonius trikampius. Lankelio abiejose pusėse išlieka po 3 ąseles pakabučiams, kurie 3 rūšių: 1) stačiakampio formos su 2 ąselėm, 1,7´1,9 dydžio. Puošti ažūriniu raštu, sudarant 2 lygiašonius ir 2 stačiuosius trikampius, 2) stačiakampiai su 1 ąsele kiekviename gale, 1,4´4,5 dydžio. Centras puoštas kiauraraščiais rombais, o krašteliai – lygiašoniais trikampiais, 3) pasagėlės formos pakabučiais su 4 ataugėlėmis galuose, 2,0´1,6 dydžio. Visi šie pakabučiai sujungti žalvariniais žiedeliais. Kape rasti ne visi pakabučiai: pirmos rūšies pakabučiai rasti visi, t. y. 6. Antros rūšies pakabučių rasta 6, t. y. tik vienai, kairiajai, lankelio pusei. Trečios rūšies pakabučių rasta taip pat 6 – visi tai pačiai, kairiajai, lankelio pusei.
    4. Antkaklė, žalvarinė, kūginiais galais su pakabučiais. Lankelio dydis – 14,6´13,6. Lankelio skersmuo 0,6, kūgelių link palaipsniui plokštėja ir platėja, siekia 0,9 pločio. Lankelis ties viduriu ir prie kūgelių aprėmintas dvigubų griovelių raštu, o abi lankelio pusės puoštos akučių raštu, kuris išdėstytas 2 ir 3 eilėmis. Kūgeliais – 1,3, skersmuo 0,9 aukščio. Puošti koncentrinių griovelių raštu. Lankelio abejose pusėse išlieta po 3 ąseles pakabučiams, kurie 2 rūšių: 1) lazdelės pavidalo su ąselėmis abejose pusėse, puoštos prie ąselių dvigubais skersiniais grioveliais (jų pire kiekvienos lankelio ąselės turėjo būti po 3. Jų ilgis – 2,3, skersmuo 0,4, 2) pusmėnulio formos pakabučiai su 4 ataugėlėmis galuose, 3,0´1,6 dydžio. Šie pakabučiai puošti ažūriniu raštu, padalinus plokštumą į 2 lygiavertes dalis, sudaro pusės apskritimo langelio įvaizdį. Čia taip pat rasti ne visi pakabučiai: pirmųjų rasta 6, t. y. tik 2 lankelio ąselėmis (kairioji lankelio pusė – pirmoji ąselė prie kūgelių, dešinioji lankelio pusė – trečioji ąselė nuo kūgelio), 2 pakabučių rasta tik 2 vienetai.
    5. Vėrinys iš žalvarinių lazdelės formos pakabučių. Jie apskrito pjūvio, pagrinde 0,55, prie ąselės skersmuo 0,3, aukštis 1,75. Viršutinėje dalyje išlieta ąselė, o tam, kad išlyginti plotį, iš kiekvienos pusės pridėta po žalvarinį, trikampio pjūvio, žiedelį. H – 0,25, skersmuo 0,5. Iš viso vėrinyje buvo apie 60 tokių lazdelių.
    6. Vėrinys, sudarytas iš žalvarinių statinaitės formos žiedelių, 0,5´0,3 dydžio, ir 5 karolių, iš kurių 4 dvigubo nupjauto kūgio gintariniai (skersmuo 1,0, 0,8, 0,7, 0,9; h – 0,7, 0,8, 0,4, 0,4) ir 1 raudonos emalės karolio su geltona centrine ir 2 juodos spalvos juostelėmis iš šonų (skersmuo 1,7, h – 1,2).
    7. Smeigtukas, žalvarinis, statinėlinis su pakabučiais-skirstikliais. Smeigtuko bendras ilgis – 9,7, adatos L – 8,6, ties galvute skersmuo 0,28. Galvutės h – 1,16, plačiausioje vietoje skersmuo 0,7, galvutės viršūnės skersmuo 0,67. Kiaurymės sritis atskirta nuo likusios dalies 2 giliais apjuostais grioveliais, o likęs plotas ties viršūne ir adata puoštas tinkliniu raštu. Galvutės viršaus plokštuma puošta 2 ištisiniais brūkšneliais, kuriuos kerta 2 linijos, turinčios vieną sąlyčio tašką. 1,05 skersmuo žiedeliu prie smeigtuko prijungtas pakabutis-skirstiklis. Jis pasagos formos, kiauraraštis su 3 ąselėmis. Jo dydis – 2,85´3,2. Pakabučio pagrindas puoštas įkartomis, kurios sudaro eglutės raštą. 3 žiedelių, 1,2 skersmens, pagalba sujungtos 4 grandinėlių eilės (prie pirmosios iš kairės pusės ąselės sujungtos 2 grandinėlės). Jų ilgiai – 14,8, 15,2, 16,7. Grandinėlės sudarytos iš trikampio pjūvio vielelės, kurios plotis – 0,22, storis – 0,12.