Plinkaigalio 2 vyro įkapių radimo vietos: 1) siauraašmenis pentinis kirvis; 2) kaulinis Saulės pavidalo amuletas; 3) geležinis skobtas; 4) geriamasis ragas su sidabro apkaustais; 5) geležinis kovos peilis; 6) žalvarinė storėjančiais galais apyrankė; 7) žalvarinė lankinė segė trikampe kojele; 8) sidabrinė ruplėtais galais antkaklė; 9–10) aukštaaulių baltų dirželių sagtys ir žalvariniai papuošimai. E. Jovaiša, 1977.
Plinkaigalio 2 vyro kapas. E. Jovaiša, 1977.
Plinkaigalio 2 vyro kapas. E. Jovaiša, 1977.
Plinkaigalio 2 vyro kapo įkapės: 1–2) geležinės diržų sagtys; 3) siauraašmenis pentinis kirvis; 4) geležinis skobtas; 5) geležinis kovos peilis; 6) sidabrinė ruplėtais galais antkaklė; 7) žalvarinė storėjančiais galais apyrankė; 8) kaulinis Saulės pavidalo amuletas; 9) žalvarinė lankinė segė trikampe kojele; 10) geriamasis ragas su sidabro apkaustais; 11–12) aukštaaulių baltų dirželių sagtys ir žalvariniai papuošimai. Dail. G. Jonkus, 1977.
Plinkaigalio plokštinis kapinynas,
Kėdainių rajonas, 1977 metai,
2 vyro kapas
V a. pabaiga – VI a. pradžia
0,38 m gylyje nuo žemės paviršiaus, kv. C-2,3, D-3,4 atsidengė vyro kapas. Kapo duobės kontūras virš griaučių neišsiskyrė. Jis pasirodė tik tada, kai atsidengė kaukolė. Iš aplinkinės žemės kontūras išsiskyrė juoda, o vietomis ir tamsiai ruda spalva. Kontūras pailgas, galai užapvalinti, tačiau nėra taisyklingas. Kairėje kapo pusėje, ties dubeniu kontūras išsiplečia į šoną. Jo ilgis 2,34 m, plotis ties galva ir kojomis 0,8 m. Tiriant kapą, aiškių karsto kontūrų aptikti nepavyko, tačiau kai kurios medienos liekanos pastebėtos ant žalvarinės apyrankės ir žalvarinės lankinės segės (gal tai ir karsto mediena?). Atidengtame kapo kontūre ir preparuojant griaučius, susidurta su smulkiais medžio angliukais.
Mirusiojo griaučiai rasti suspausti, labai gerai išlikę. Jų ilgis iki pėdų kaulų pabaigos yra 1,95 m, plotis ties pečiais – 0,34 m. Kaukolė nežymiai pasvirusi į dešinę pusę ir viršugalviu nukreipta į PV. Dešinioji ranka sulenkta 90° kampu ir rasta pilvo srityje ant stuburkaulio slankstelių. Kairiosios rankos žastikaulis kiek atmestas į išorę, o dilbio kaulai padėti ant krūtinės taip, kad pirštakauliai siekia dešinįjį žastikaulį. Kojos ištiestos, atstumas tarp kelių – 11 cm. Pastebėtina, jog kairioji koja buvusi pristumta prie dešiniosios.
Preparuojant kojų kaulus, pastebėta dešiniosios ir kairiosios kojos šeivikaulius juosianti organinė medžiaga, išsiskirianti tamsiai juoda spalva. Kaulai nuo organinės medžiagos pajuodę.
Įkapės: kaklo srityje, galais į kapo išorę rasta sidabrinė antkaklė ruplėtais užkeistais galais. Krūtinės srityje, 12,5 cm tiesia linija nuo apatinio žandikaulio, lankeliu į dešinę, kojele į kairę kapo pusę rasta žalvarinė lankinė segė trikampe kojele. Prie pat segės, 1 cm žemiau, užmauta ant kairiojo dilbio rasta žalvarinė apyrankė storėjančiais galais. Jos galai buvo atsukti į kapo išorę.
4 cm žemiau nuo dešiniojo šeivikaulio galvutės ir 52 cm nuo pėdų kaulų pabaigos rasta žalvarinė ornamentuota dirželio sagtis. Ji buvusi skersai ant kaulo, o sagties adata nukreipta į kapo vidų. Ant dešiniojo šeivikaulio, 13,5 cm nuo pėdų kaulų pabaigos, išilgai kapo ašies rastas to paties dirželio žalvarinis liežuvėlis, kurio užapvalintas galas nukreiptas kojūgalio link. Nuėmus šeivikaulį, jo apačioje, skersai kapo ašies ir vienoje linijoje su sagtimi, rasti žalvariniai dirželio apkaustai (2 vnt.).
6 cm žemiau kairiojo šeivikaulio pradžios atsidengė žalvarinė dirželio sagtis. Ji nuslinkusi nuo kaulo į kapo išorę, tačiau ir šios adata nukreipta į kapo vidų. Ant šeivikaulio, viename lygyje su sagtimi, rastas žalvarinis dirželio apkaustas su kniedėmis galuose. Apkaustai rasti ir po šiuo šeivikauliu bei prie sagties. Žalvarinis dirželio liežuvėlis rastas prie sagties, kiek įstrižas jos atžvilgiu. Liežuvėlio galas nukreiptas į kapo išorę.
Rastosios ant abiejų šeivikaulių organinės medžiagos liekanos, žalvarinės dirželių dalys leidžia manyti, jog tai apavo liekanos.
Išorinio kairiojo kelio pusėje, kiek aukščiau jo rastas tuščiavidurio apskritimo formos kaulinis dirbinys. Išorinis apskritimas išpjaustytas, o išgaubtoji pusė puošta apskritimų ornamentu. Dirbinys buvęs nulaužtas per pusę, ir lūžusios vietos atkreiptos į kapo vidų.
Mirusiajam skirti darbo įrankiai bei buitiniai reikmenys buvo sudėti kairėje kapo pusėje ir išdėstyti vienoje linijoje. 27 cm atstume nuo pėdų kaulų pabaigos galvūgalio link ir 14 cm atstume nuo šeivikaulio rastas geležinis siauraašmenis pentinis kirvis. Jis buvo padėtas statmenas, ašmenimis į viršų išilgai kapo, o kotas nukreiptas galvūgalio link. Prie kirvio išliko medinio koto liekanos. Atrodo, kad kotas nebuvo labai ilgas, nes 25 cm tiesia linija nuo kirvio galvūgalio link rastas geležinis skobtas, kurio darbinė dalis nukreipta į galvūgalį. Čia taip pat susidurta su medinio kotelio liekanomis. Po darbine skobto dalimi, 12 cm nuo kairiojo šlaunikaulio rastos geriamojo kaulo liekanos. Rago sidabrinis lankelis buvo rastas lygiagrečiai kapo ašiai. Jis sulūžęs. Prie lankelio rasti žalvariniai sidabro plokštele puošti rago apkalai. Išilgai kairiosios kojos šlaunikaulio, 8 cm nuo jo pradžios, smaigaliu galvūgalio link, rastas geležinis peilis, prie kurio ašmenų išlikę medienos liekanų. Jis buvo padėtas ašmenimis į kapo dugną. Po peilio viršūne rasta geležinė sagtelė. Kairiojo dubenkaulio pabaigoje, jo išorinėje, o šlaunikaulio vidinėje pusėje, 2 cm nuo jo galvutės, rasta didesnė geležinė sagtis. Tikrinant kapo duobės dugną, nei radinių, nei organinės medžiagos liekanų nerasta.