Šaukėnų moters kapo 26 planas: 1. Geležinis dalgis; 2. Karolių vėrinys iš gintaro ir žalvarinių įvijų; 3. Žalvarinė juostinė apyrankė. Dail. J. Strašunskas, 1981. Sudarė E. Jovaiša, 2020.

Šaukėnų moters kapo 26 radiniai: 1. Geležinis dalgis; 2. Karolių vėrinys iš gintaro ir žalvarinių įvijų; 3. Žalvarinė juostinė apyrankė. Dail. J. Strašunskas, 1981.

Šaukėnų kapinynas, 12 tiriamasis plotas, Tauragės rajonas, Mažonų seniūnija

Moters kapas 26

250 – 300 metai po Kr.

Tyrinėtojas dr. Jonas Stankus

Jo kapo duobės kontūrai nebuvo ryškūs. Griaučių likučiai, kaukolės keli kaulai pilnai atsidengė 75 cm gylyje, kv. 10A ir išpjovoje. Daugiau kaulų neišlikę, išskyrus dilbio kaulų fragmentus apyrankėje.

Įkapės: už 6 cm į Š nuo kaukolės rastas geležinis lenkta viršūne peilis. Jo ašmenys nukreipti link kaukolės, įkotė R kryptimi. Peilio ilgis 22 cm, geležtės plotis 2,5 cm. Į R nuo kaukolės kaulelių rasta žalvarinė juostinė ornamentuota apyrankė, kurios viduje buvo kaulų fragmentų. Apyrankė padaryta iš žemo trikampio skersinio pjūvio žalvarinės juostelės. Jos plotis 0,6 cm. Apyrankės paviršius puoštas eglute, o patys galai skersiniais grioveliais ir iškilimais. Eglutės elementas apyrankės paviršiuje keičiasi tai viena, tai kita kryptimi. Apyrankės matmenys 3,7´4,3 cm.

Nuimant kaukolės kaulelius, po jais rasti 2 gintariniai dvigubo kūgio karoliukai. Jų aukštis 0,5 cm, sk. – 0,8 cm. Per jų vidurį išgręžtos skylutės.

Į V nuo karoliukų už 5 cm rasta žalvarinių įvijėlių. Atrodo, kad mergaitė ant galvos turėjo kažkokį papuošalą iš žalvarinių įvijėlių ir gintaro karoliukų. Pagal peilio, apyrankės padėtį, atrodo, kad mirusioji palaidota galva V kryptimi. Nuėmus įkapes, kapo vieta patikrinta, tačiau daugiau įkapių nerasta.