Šaukėnų nenustatytos lyties suaugusio žmogaus kapo 17 planas: 1. Geležinis peilis; 2. Žalvarinė juostinė apyrankė. Dail. J. Strašunskas, 1981. Sudarė E. Jovaiša, 2020.

Šaukėnų nenustatytos lyties suaugusio žmogaus kapo 17 radiniai: 1. Geležinis peilis; 2. Žalvarinė juostinė apyrankė. Dail. J. Strašunskas, 1981.

Šaukėnų kapinynas, 5 tiriamasis plotas, Tauragės rajonas, Mažonų seniūnija

Nenustatytos lyties suaugusio žmogaus kapas 17

250 – 300 metai po Kr.

Tyrinėtojas dr. Jonas Stankus

Kapo duobės kontūrų nepastebėta. Griaučiai visiškai sunykę. Apatinis žandikaulis atsidengė 40 cm gylyje kv. 9A, vakariniame pakraštyje. Į V nuo žandikaulio už 10 cm gulėjo 14´17 cm dydžio akmuo. Į ŠV nuo žandikaulio už 18 cm, jau kv. 9AB riboje aptikti 3 vidutinio didumo akmenys.

Į ŠR nuo akmenų už 60 cm rastas šlaunikaulio fragmentas.

Įkapės: į R nuo žandikaulio už 35 cm rasta žalvarinė juostinė ornamentuota apyrankė. Apyrankė pagaminta iš pusiau apvalios skersinio pjūvio žalvarinės juostelės, kurios plotis – 0,5 cm. Apyrankės lankelis puoštas skersinių griovelių ir iškilimų ornamentu. Apyrankės matmenys 5,2´6,7 cm. Jos viduje išlikę dilbio kaulų fragmentai.

Į ŠR nuo žandikaulio už 25 cm rastas geležinis įtveriamasis peilis tiesia nugarėle. Jo ašmenys nukreipti į kapo vidų, o smaigalys galvos link. Peilio pats smaigalys nulūžęs. Išlikusios geležtės ilgis 16 cm, jos plotis 1,7 cm.

Sprendžiant pagal išlikusių griaučių (žandikaulio) ir įkapių išsidėstymą, mirusysis palaidotas galva V kryptimi.

Nuėmus įkapes, kapo vieta patikrinta, bet kapų nerasta.